Już myślimy o nowych terenach pod inwestycje

- Budowa hali przemysłowo – handlowej z zapleczem socjalnym, sprzedaż terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej w Jarocinie i strefie ekonomicznej w Golinie to zwieńczenie naszych wieloletnich działań w kierunku rozwoju przedsiębiorczości – uważa burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki i jak podkreśla, samorządowcy już myślą przygotowaniu nowych terenów pod kolejne inwestycje.

Strefa przy ul. Przemysłowej i Zacisznej w Jarocinie zlokalizowana jest na powierzchni 6,2 ha. Jeszcze do niedawna, bo w latach 2012-2014 sprzedawano tam średnio 1 działkę rocznie. Inwestycyjny boom, poparty konkretnymi działaniami  rozpoczął się w roku 2015. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bo dziś zagospodarowane jest tam 5,2 ha, a rozmowy z potencjalnymi nabywcami pozostałych działek są na dobrej drodze. - W zasadzie już prawie  wszystkie działki są albo sprzedane pod inwestycje, albo jest wpłacona kaucja na ich rezerwację w celu zakupienia – informuje burmistrz. - Przyszedł czas, kiedy nasze działania i zabiegi przynoszą efekty, śmiem twierdzić – efekty o wielkości, jak nigdy dotąd – podkreśla burmistrz. Profil działalności istniejących na terenie strefy przemysłowej w Jarocinie firm, a także tych, które pojawią się tu w najbliższym czasie jest bardzo szeroki. Od branży elektro, poprzez gazy techniczne, materiały budowlane, galanterię, na zabudowie basenów i saun kończąc. W ostatnim czasie sprzedaliśmy działkę pod tartak i pierwszy w Jarocinie po II wojnie  światowej - browar – mówi burmistrz.

Jednocześnie Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych – spółka ze 100-procentowym  udziałem gminy Jarocin przygotowuje się do budowy hali modułowej, która będzie spełniać rolę - swego rodzaju - inkubatora przedsiębiorczości. Hala produkcyjno - magazynowa zlokalizowana w strefie przemysłowej w Jarocinie będzie miała 5 tys. m2 z możliwością podziału na mniejsze części. Gotowe powierzchnie posłużą tym firmom, które swój biznes chciałyby zlokalizować w jarocińskiej strefie przemysłowej natychmiast. - Nad projektem hali pracowaliśmy 2 lata. Zależało nam na tym, żeby wyjść do przedsiębiorców z ofertą uniwersalną, a taka hala będzie łatwa do zagospodarowania – mówi Robert Cieślak, prezes JFPK sp. z o.o. Zgodnie z ogłoszonym przez nas przetargiem, zainteresowani budową hali mogą zgłaszać swe oferty do 2 października – dodaje prezes JFPK.

Na finiszu jest też procedura związana ze sprzedażą działki w strefie ekonomicznej w Golinie. Nabywca chce tam zainwestować 130 mln zł w ubojnię drobiu, w której, jak się szacuje,  zatrudnienie znajdzie ok. 300 osób.

 

Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki

Te działki pod przemysł, które były w posiadaniu gminy i spółek  praktycznie nam się kończą. Musimy płynnie wejść w nowe tereny inwestycyjne, aby umożliwić kolejnym przedsiębiorcom inwestowanie w Jarocinie. Myślimy o zagospodarowaniu terenu pomiędzy oczyszczalnią w Cielczy a miastem, na tyłach „Walcerka”. To 40 ha ziemi, które kilka lat temu kupiliśmy od RSP Kotlin po bardzo dobrej cenie: za 31 tys. zł za ha. Ten teren trzeba jednak odpowiednio przygotować i uzbroić. Przede wszystkim musimy tam wybudować drogę dojazdową i doprowadzić do zmniejszenia liczby sieci energetycznych napowietrznych, które tam przebiegają, a przez to w znacznym stopniu ograniczają atrakcyjność terenu.

 

 

Jedną z firm, która już działa na terenie strefy przemysłowej w Jarocinie jest firma Pauliny Schaedel produkująca  markowe torebki damskie. Z zakładem sąsiaduje firma "Aquarelax - Katarzyna Malecha-Kwak", która posiada w swoim asortymencie szeroką gamę basenów, zadaszeń basenowych, saun, Wanien Spa i chemii basenowej.